problem-z-nietrzymaniem-moczu

Problem z nietrzymaniem moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, z którym boryka się wiele kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Przypadłość ta wywołuje znaczny dyskomfort i obniża jakość życia, nie raz odsuwa od życia zawodowego i towarzyskiego.

Wyróżnia się trzy typy nietrzymania moczu: 

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, 
  • nietrzymanie naglące
  • postać mieszaną. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych form nietrzymania moczu (ok. 50-88). Objawia się ono wyciekaniem moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. w czasie kichania, kaszlu czy dźwigania.

Do osłabienia mięśni dna miednicy dochodzi najczęściej u kobiet po porodach, operacjach uroginekologicznych, obniżeniach narządów rodnych, ale też w wyniku zaburzeń hormonalnych, a u mężczyzn w przypadku problemów z prostatą

Głównym zadaniem mięśni dna miednicy jest funkcja podporowa, która zapewnia odpowiednie podtrzymanie narządów miednicy mniejszej (pęcherza, macicy, odbytnicy) oraz funkcja zwierająca – pilnują żeby podczas nagłego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego nie doszło do wycieku moczu. W przypadku ich dysfunkcji może właśnie dochodzić do problemów z obniżeniem narządów rodnych i nietrzymaniem moczu.


Jednym z najistotniejszych sposobów radzenia sobie z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu jest wzmocnienie mięśni dna miednicy poprzez fizjoterapię i samodzielne ćwiczenia, a efektywność tego rodzaju ćwiczeń mięśni dna miednicy została potwierdzona w badaniach naukowych. 

Podstawą do rozpoczęcia pracy z omawianą przypadłością jest określenie przez fizjoterapeutę rodzaju nietrzymania moczu, stopnia nasilenia oraz dokładne zbadanie mięśni dna miednicy i okolicznych struktur oraz nauczenia pacjenta poprawnego ich napinania. 

Najczęstszym błędem jest uruchamianie nieprawidłowych mięśni oraz uaktywnianie tłoczni brzusznej podczas skurczu mięśni dna miednicy. Jeśli pacjent poprawnie wykonuje napięcie, może wykonywać ćwiczenia w różnych pozycjach wyjściowych i fizjoterapeuta stopniowo zwiększa trudność ćwiczeń.

Na rozpoczęcie tego typu terapii nigdy nie jest za późno. Ważne jest, żeby po opanowaniu ćwiczeń wdrożyć je co codziennego życia. Fizjoterapeuta program terapii dobiera indywidualnie do pacjenta!

Ważnym elementem w radzeniu sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu jest również edukacja i profilaktyka, które pozwolą uniknąć tego problemu, albo zminimalizować jego objawy.

Fizjoterapia uroginekologiczna stara się pozwolić Wam cieszyć się pełnią życia bez niepotrzebnych ograniczeń.

Zadbaj o swoje zdrowie

Potrzebujesz konsultacji? Skontaktuj się!